Mecenasem Edycji 2021 jest Grupa WEBA sp. z o.o.
Edycję 2020 dofinansowano z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury
Exploratori Ensemble są unikatowym w kraju zespołem wokalnym skupiającym się
na wykonawstwie muzyki renesansowej. Zespół powstał w 2019 roku, składa się z zawodowych muzyków, absolwentów Akademii Muzycznej, których połączyła pasja i zamiłowanie do muzyki dawnej. Muzycy posiadają wieloletnie doświadczenie wokalne zdobyte w chórach, zespołach wokalnych, w śpiewie solowym i prowadzeniu zespołów. Kameraliści koncentrują się na renesansowej muzyce wokalnej, dążąc do wyspecjalizowania się w tym zakresie w oparciu o prawidła historycznie poinformowanego wykonawstwa muzyki dawnej. Od początku swojej działalności zespół poszerza swoją wiedzę i umiejętności na kursach mistrzowskich u znakomitych specjalistów z dziedziny renesansu i wokalistyki. Członkowie zespołu szczególnie cenią sobie współpracę z wybitną specjalistką w zakresie średniowieczna i renesansu, dr Agnieszką Budzińską-Bennett, z którą w październiku 2023 roku zrealizowali międzynarodowy projekt Jan Brant – Opera Omnia. Projekt objął zebranie, opracowanie, rekonstrukcję i zarejestrowanie po raz pierwszy w historii kompletnych dzieł renesansowego kompozytora, Jana Branta. Efektem powyższych prac jest wydany w czerwcu 2024 r. album zespołu.
• 2019 r. Koncert Renesansowe Eksploracje w ramach festiwalu Musica Vera w Toruniu
• 2021 r. Udział w Letnich Kursach Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie, konsultacje
u dr Agnieszki Budzińskiej-Bennett – specjalizacja: Szkoła Notre Dam
• 2021 r. Nagranie muzykaliów z kolekcji kapeli strzeleńskiej, które ukazały się na płycie pt. Muzyczne skarby strzeleńskich Norbertanek
• 2021 r. Koncert na Grudziądzkim Festiwalu Muzycznym
• 2023 r. Projekt Exploracje Intawolacji (Katowice)
• 2023 r. Koncert na Szopienickim Festiwalu Muzyki Dawnej "Wehikuł Baroku" (Katowice)
• 2023 r. Nagranie teledysku do Agnus Dei W. Byrda (Bydgoszcz)
• 2023-2024 r. Nagranie i wydanie CD Jan Brant Opera Omnia (Bydgoszcz)
• 2023 r. Projekt niemieckiej polifonii wokalnej (Wrocław)
• 2023 r. Koncert Inauguracyjny 4. Bydgoskich Dni Muzyki Kościelnej w Bydgoszczy
• 2023 r. Inauguracja orkiestry Musica Antiqua im. Andrzeja Szwalbego - Conductus Funebris - G. G. Gorczycki (Bydgoszcz)
• 2024 r. Wtorek z Muzyką Dawną w AM w Bydgoszczy, M. Cazzatti
• 2024 r. Koncert finałowy na Festiwalu Wielkotygodniowym im. Marka Wakarecego w Toruniu
Konsort poprzecznych fletów renesansowych La Viva Fiamma powstał w 2019 roku z inicjatywy Magdaleny Pilch, prowadzącej klasę fletu traverso w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W jego skład wchodzą Aleksandra Gajkowska-Swinarska, Justyna Wójcikowska, Agnieszka Gorajska i Radosław Orawski. Muzycy grają na kopiach instrumentów z Accademia Filarmonica di Verona zbudowanych przez Giovanniego Tardino (Rzym/Bazylea), specjalizującego się w rekonstrukcji historycznych fletów poprzecznych. W skład konsortu wchodzą flety dyszkantowe, altowo-tenorowe i basowe, dzięki czemu fleciści mogą wykonywać dużą część polifonicznego repertuaru wokalnego okresu renesansu, co było typową praktyką konsortów instrumentalnych w XVI wieku, a więc w czasach, gdy muzyka stricte instrumentalna dopiero rozpoczynała się kształtować i ograniczała się głównie do użytkowych małych form tanecznych.
Konsort La Viva Fiamma brał udział w koncertach z cyklu „Klawesyn i Muzyka Dawna” Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w projektach artystycznych Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej w Katowicach poświęconych muzyce renesansu i wczesnego baroku. Zespół występował również na 21. Festiwalu Bachowskim w Świdnicy (2020), 22. Festiwalu „Kolory Polski” (Filharmonia Łódzka 2021), Międzynarodowych Dniach Bonhoefferowskich w Szczecinie (2021), Forum Musicum (NFM Wrocław 2022), oraz na Tarnogórskich Wieczorach Muzyki Organowej i Kameralnej (2022).
© 2020 Na Gotyckim Szlaku w Polsce zachodniej